İmplant Fiyatı

İmplant Olmadan Yapılan Tam Protezler Nasıl?

Dişsiz Ağız İçin Protez

Ağzında hiç diş olmayan bir kişi için sadece yemek yemek eziyet olmaz, konuşmak hatta gülmek bile ızdırap haline gelebilir. Dişlerin tamamen eksikliğinde yumuşak dokulardan destek alan diş protezleri uygulanır.

Damak tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen diş protezleri uygulanır. Tam protez olarak adlandırılan bu protez tipini kullanmak ve buna alışmak oldukça zordur. Tam protezleri kullanmak ve alışmak ağızda diş olduğunda uygulanan bölümlü protezlere göre daha zordur.

Tam Proteze Alışma

Alt ve üst çenede bütün damağı kaplayan bu protez çiğneme esnasında hareket ettiği için kişiye büyük rahatsızlık verir. Bu tam damak diş protezlerinin tutuculuğu; çene kemiklerinin ve ağız içi dokularının durumuna, dilin büyüklüğüne, konumuna ve sizin proteze gösterilecek uyuma bağlıdır. Zaman geçtikçe tam proteze alışmak mümkün olabilir. Ancak tam anlamı ile bir konfor hiç bir zaman mümkün olmayacaktır. Her çiğneme sırasında protezi kontrol etmek ve hareketini engellemek için çaba sarfetme zorunludur.

İyi Diş Protezi

Hiç diş olmayan ağız için hazırlanan en iyi protez bile hareket edecektir. Biz hekimler için en iyi damak protezinden kasıt aşınmayan, renk değiştirmeyen, koku yapmayan ve dudak damak ile uyumlu protezlerdir. Estetik olarak da hasta memnuniyeti olması tam protezin kusursuz olması anlamaına gelir ancak iyi bir iğneme fonksiyon bu kriterler içerisine giremez.

Protezler hem klinik hem de laboratuvar işlemlerinin birlikte yürütülmesi ile hazırlanır. Hareketli tam protezlerin yapımı ve uyumu sorunlara ve olası başarısızlıklara yol açabilir, yeni protezlere alışma ve uyum gösterebilmede zorlanma ve başarısızlık olasılığı vardır ve tedavide başarı garanti edilemez.

Takılıp çıkarılan diş protezlerinin uygulanması için birden fazla randevuya gelmeniz gerekir. Dişlerin yapımı aşamasında hekiminiz tarafından, çene boyutlarınız ve şekli, ten renginiz, yaşınız gibi özellikleriniz ve bilimsel veriler dikkate alınarak seçilen dişlerle yapılmış protezinizin bitim öncesi halini göreceksiniz.

Diş protezinin yapımı aşamasında dişli prova seansına sizin yüz şeklinizi bilen ve sizi iyi tanıyan bir yakınınızın gelmesi tavsiye edilir. Bu aşamada yapıan dişin rengi ve büyüklüğü ile ilgili fikirlerinizi belittiğinizde her türlü değişikliği gerçekleştirmek mümkün  olmaktadır. Diş yapını sonlanmadan istek ve beklentilerinizi hekiminize bildirmelisiniz.

Tam protezler alt çenede bütün dişsiz alanları yani kreti kapatır. Sadece dil için ortasında bir boş alan kalır ve dil ile yanaklar arasında dengede tutmayı zaman içerisinde öğrenirsiniz.  Üst çenede tam protez hacmi daha fazladır. er çekimine de karşı koyabilmek için bütün damak alanı protez ile kapatılır. Bu nedenle tam damak protezi ilk takıldığında tat almada ve konuşmada zorluk ile karşılaşabilirsiniz. Her geçen gün diş protezlerinizi kullandıkça alışacağınız bu durum ilk başlarda sizi oldukça rahatsız edecektir.

Protez Vurukları

Yeni diş protezleri ilk takıldığında özellikle diş eti dokusunda ve özellikle kemik çıkıntısı olan bölgelerde, protezlerin basıncına dayanamama sonucu aşırı hassasiyet, ağrılı odaklar ve vuruklar gelişebilir. Bu durum, özellikle diş çekiminden kısa bir süre sonra, yeni protezler yapıldığında meydana gelebilir ve hekiminiz tarafından giderilir.

Genellikle üç beş seans sonra diş protez vuruklarından kurtulursunuz. diş hekiminizin önerilerine tam anlamı ile uymanız diş protez vuruklarının daha az olmasını sağlar. Olan vurukların da büyük yaralara dönüşmeden giderilmesini sağlar.

Bulantı Problemi

Ağız yeni protezlere alışırken aşırı bulantı refleksi ve/veya aşırı tükürük salgısı veya ağız kuruluğu olabilir. Nadir de olsa, ağız dokularında protezlerin yapımında kullanılan maddelere karşı aşırı duyarlılık veya alerjik belir- tiler görülebilir. Protezlerde bulunan yapay dişlerle gıdaları çiğneme verimi doğal dişlere göre düşüktür ve bazı gıdalar zor çiğnenebilir, ayrıca yaşlanma ve protezleri destekleyen kemiklerin kaybı ve erimesi çiğnemeyi ve protezlerin ağızda tutulmasını güçleştirir.

Protez Temizliği

Özellikle alt çenede yemek yeme sırasında protez altına gıdalar kaçabilir. Damaklarında ileri düzeyde kemik kaybı (erime) olan tam dişsiz hastalar protezleri ağızda tutabilme, çiğneyebilme ve konuşmada güçlük çekebilir ve zorlanabilir.

Protez Yenilenmesi

Protezlerin yapısında kullanılan maddeler kusurlu olmamasına rağmen özellikle aşırı sert gıdaları çiğneme ve hekiminiz tarafından açıklanan çiğneme kurallarına uymamanıza bağlı olarak protezlerde aşırı basınç meydana gelmesi sonucu protezler çatlayabilir ve/veya kırılabilir. Protezlerinizin yenilenmesi gerekebilir. Bu işlemlerin de mali sorumluluğu size aittir. Protezlerinizin temizliği için size önerilen ağız bakımını mutlaka uygulayınız. Protezlerinizi gün içinde size belirtilen süre kadar kullanmalısınız. Kullanmadığınız zamanlarda protezlerinizi içinde temiz su bulunan bir kapta bekletiniz. Protezlerin kuru kalması protezdeki maddenin bozulmasına yol açar.

Protezlerinizin bitiminden sonra ilk iki yık düzenli olarak (altı ayda bir) hekiminize kontrole gelmeniz gerekir. Bu kontrollerde sizin fark edemediğiniz küçük sorunlar daha büyük sorunlara dönüşmeden giderilir. Tam protez kullanımına bağlı olarak zaman içinde (1-5 yıl) dişetleri ve damaklarda kayıplar oluşur ve buna bağlı olarak protezin dokuya uyumu bozulur ve kullanımı zor hale gelebilir. Yapılan kontrollerde, bu durum saptandığında, protezinize besleme yapılabilir ya da proteziniz yenilenir. Bu işlemlerin de mali sorumluluğu size aittir.

Protez Ömrü

Genel olarak her hasta için farklı olabilmek ile birlikte tam protezlerin malzeme kullanım ömrü 5 yıl olarak belirlenmiştir. Beş yılını dolduran diş protezleri klinik kontrollerde gerekli görülür ise yenilenmelidir.

 

Exit mobile version